V Laškem se je danes s slavnostno otvoritvijo pričelo 13. evropsko prvenstvo skupine B. Slovenski košarkarji na vozičkih so na uvodni tekmi tesno z 49:48 premagali Avstrijo, v torek pa se bodo varovanci selektorja Petra Jakšeta udarili z Bosno in Hercegovino.

EP 2012, skupina B, 1. krog, nedelja, 24.6.
SLOVENIJA – Avstrija 49:48 (12:9, 13:13, 10:12, 14:14)
Slovenija: Slapničar 10, Gračnar 10, Učakar 10, Budimlič 8, Banjac 9, Centrih 2.
Avstrija: Hanisch 2, Wastian 4, Savič 2, Haiyrli 21, Theissl 10, Hoglinger 3, Kraft 6.

{gallery}slike/120624_ECMB{/gallery}

Prvi polčas Sloveniji
Za obe ekipi je bila to zelo pomembna tekma, zato tudi precej nervoze na uvodu ter zgrešenih metov. Zato ne čudi podatek, da je bilo po šestih minutah uvodne četrtine 5:5. Ob koncu se je le odprlo – Milan Slapničar je zadel za 8:7, temu sta sledila še dva dobra slovenska napada za končno vodstvo po prvi četrtini 12:9. Tudi v  nadaljevanju prvega polčasa je Slovenija narekovala tempo – v 15. minuti je povedla 16:12, v 18. pa 21:16. Po prvih 20 minutah si je Slovenija nabrala tri točke naskoka – 25:22; Slapničar je v prvih 20 minutah prispeval 8 točk, šest jih je dodal Slobodan Banjac.

Serija 0:10 skoraj usodna
Očitno je odmor naši vrsti dobro del. V prvi minuti in pol je sledila serija 4:0 za najvišje vodstvo na današnji tekmi – 29:22. Po še tretjem zapravljenem napadu, bolje rečeno – dobri slovenski obrambi – je gostujoči selektor segel po minuti odmora. Odmor je bolje del gostom. Obe ekipi sta zapravila po dva napada, a so bili Avstrijci bolj zbrani – dovolj za serijo 0:10 in vodstvo 29:32. Do konca tretje četrtine so se Slovenci le zbrali in spet povedli 35:34.

Razburljiva končnica za zmago Slovenije
V zadnji četrtini smo spremljali igro »koš za koš« s kopico napak na obeh straneh. V 39. minuti je Sloveniji uspela serija 4:0 za novo vodstvo 44:42, ki pa ga do konca tekme niso več izpustili iz rok za končno zmago 49:48. S po 10 točkami so se izkazali Gregor Gračnar, Slapničar in Janez Učakar. Ponedeljek je prost dan za Slovenijo, ki jo naslednji obračun čaka v torek ob 16.45 proti Bosni in Hercegovini.

Slavnostna otvoritev
Od 18. ure naprej pa je v dvorani Tri Lilije potekala slavnostna otvoritev prvenstva, zbrane so pozdravili  mag. Franc Hočevar, svetovalec predsednika republike dr. Danila Türka za zdravstveno in socialno varstvo ter humanitarna vprašanja,  Emil Muri, predsednik ZŠIS-POK, Jan Berteling, predsednik IWBF in župan Laškega Franc Zdolšek.

Mag. Franc Hočevar: »Pozdravljam vse zbrane v imenu predsednika republike dr. Danila Türka. V čast in zadovoljstvo mi je, da vas lahko pozdravim kot predsednik organizacijskega odbora. Imam lepe spomine na prvenstvo, ki ga je Slovenija gostila leta 1996. Prepričan sem, da bo tudi letošnji dogodek lep in prijeten. Vsem želim dobro počutje in dober rezultat, saj ste trdo delali, da ste se prebili v ekipo. Dobrodošli v Sloveniji! Srečno!«

Emi Muri, predsednik ZŠIS-POK: »Na tem mestu pozdravljam vse zbrane. Hvala tudi za izkazano zaupanje, da lahko gostimo to tekmovanje. Prepričan sem, da je vse nared za začetek. Vsem želim srečno in uspešno na tekmovanju!«

Franc Zdolšek, župan Občine Laško: »Iskreno dobrodošli na EP v košarki v malem, a posebnem mestu Laškem. Pozdravljam tudi vse prisotne in zbrane. Iskreno se zahvaljujem za izkazano zaupanje. Ponosni smo, ker gostimo tako tekmovanje. Naredili bomo vse, da se izkažemo kot dober gostitelj. Vsem pa želim prijetno bivanje!«
Jan Berteling, predsednik Mednarodne zveze košarke za vozičkih: »Toplo pozdravljam vse zbrane v Laškem. Veseli smo, ker smo znova v Sloveniji, kjer nas čaka še en čudovit turnir. Zavedamo se, kako pomemben je ta turnir za vse reprezentance. Na tem  mestu tudi hvala vsem sponzorjem, ki so podprli to tekmovanje. Naj bo s tem tekmovanje tudi uradno odprto!«