Damijan Lazar je maja letos postal predsednik Zveze za šport invalidov Paraolimpijski komite, kjer je nasledil Emila Murija, ki je poprej 11 let in pol vodil organizacijo. Lazar je prišel v želji, da ZSIS-POK prinese svežega vetra ter idej in nadaljuje delo svojega predhodnika.

130708_lazar_01

Zakaj ste se odločili za kandidaturo?
»Kot trener sem si želel sprememb. Manjkala je vizija ter boljši položaj ZSIS POK napram ostalim organizacijam. To sta bila glavna razloga, da sem se odločil sprejeti ta izziv. Navsezadnje pa – smo v času, ko so So možne spremembe in sprejem novega.«

Osrednji cilji so znani, obelodanili ste jih že na predstavitvi kandidature.
»Na kratek rok bi rad postavil pravila igre – urediti želim razmerja do športnikov in odnosa do ZSIS-POK. Želim si tudi, da bi favorizirali športe, ki so naši paradni konji, s tem pa se povečuje naša prepoznavnost ter promocija športa invalidov.«

Športu invalidov bo lažje, če se bo nadaljevalo z integracijo ter povezovanjem z zvezami.
»Predvsem si želim, da šport invalidov še naprej v takem obsegu pokriva ZSIS POK, ki je zame krovna organizacija, z ostalimi zvezami pa bi sklenil sporazume o sodelovanju. Vse skupaj bi bila odlična osnova za dober trening in ustvarjanje baze ter končno oblikovanje hierarhične lestvice. Dobro sodelujemo s plavalno, namiznoteniško ter strelsko zvezo. Potem pa se končna. Želimo si več tega povezovanja in integracije.«

Ste sicer zadovoljni s tretmanom športa invalidov?
»Ne smem biti preveč kritičen. V zadnjem času je bilo narejenih precej korakov k enačitvi športa invalidov in neinvalidov. Pomembna poteza je bila zagotovo skupna predstavitev In poenotena oprema OI in POI športnikov pred olimpiskijimi in paraolimpijskimi igrami na ljubljanskem gradu.«

In dodaja:
»Ovire so. A moramo biti na tem mestu tudi samokritični. Invalidi se premalo vključujemo aktivno v programe, ki so na voljo. Večkrat smo nezainteresirani za športno dejavnost ali vključevanje v programe.«

Počitka ni, idej ne manjka.
»Na promociji delamo zelo intenzivno. Pri odbojki se je pripravila akcija, kjer želimo nagovoriti bodoče športnice in športnike Je pa res, da je ta naš vrhunski šport vse bolj kvaliteten, zato ne manjka odrekanj in zahtevnih treningov. Vsega tega ni moč doseči preko noči, ampak gre za proces.«

Financ ni nikoli preveč. Ste sami zadovoljni z odnosom, ki ga imate z državo?
»Tudi po svoji krivdi je naš izplen premajhen – premalo sredstev zberemo na področju lokalne skupnosti. Predvsem se moramo bolje organizirati in pripraviti. Ne odzovemo se na razpise za šport invalidov. Problematičen je tudi obseg baze, ki ni velika.«

V minulem mesecu ste imeli priložnost, da ste bili v stiku z bazo, saj je bilo kar nekaj zaključkov državnih prvenstev.
»Res je, v tem času je malce premora v namiznem tenisu, kjer ostajam trener. Ves čas skušam biti v stiku z bazo, da vidim, kje so težave, kako se dela. Vsako priliko izkoristim tudi za to, da nagovorim mlade, da se odločijo za šport invalidov, ter tudi s pomočjo le tega razvijejo svojo pozitivno osebnost.«

Pri delu imate v pomoč tudi dva podpredsednika.
»Jože Okoren je dolgoletni podpredsednik ZSIS-POK. Materija mu je poznana, premore pa številne dragocene stike, je pravi diplomat, kar je za nas še kako koristno. Tone Petrič pa je sekretar na zvezi gluhih in naglušnih. Pomaga mi s številnimi izkušnjami, skupaj pa se zelo dobro dopolnjujemo.«

Po uspešni organizaciji daleč naokoli priznanega namiznoteniškega turnirja Slovenia Open 2013 je pred vami nov zalogaj – svetovno prvenstvo v showdownu, ki ga gosti avgusta Kamnik.
»Okoli 100 udeležencev pričakujemo, a se prvenstva ne bojimo, ampak veselimo. Dokazali smo že večkrat, česa smo sposobni. Tudi večjih dogodkov. Ravno v tem času potekajo pogovori. Kakor kaže, bomo lahko kmalu obelodanili vest o tem. Eno pa je jasno – taki dogodki os izvrstna promocija športa invalidov.«

»Vsem sporočam, da smo tu, da pomagamo in nudimo ustrezne pogoje. Skupaj bomo videni in opaženi. Dela ter izzivov se ne bojimo,« sklene Lazar.

Print Friendly, PDF & Email