Strelska reprezentanca Slovenije je zagotovo fenomen. Z velikih mednarodnih tekmovanj se ne vračajo brez medalje, 26 zapored so jih zbrali. V teh dneh že pridno trenirajo, enkrat mesečno se dobivajo na pripravah.

140327_strelci_00

»Dva treninga naredimo na dan. Ponavadi vadimo finala, v tej fazi treninga pa je v prvem planu tehnično izpopolnjevanje,« pove Polona Sladič, ki bdi nad zasedbo, ki jo sestavlja peterica Veselka Pevec, Franc Pinter, Dušan Rupar, Damjan Pavlin ter Gorazd Franček Tiršek.

Letos slovenski pentet čaka nastop na svetovnem prvenstvu, gostil ga nemški Suhl med 19. in 27. julijem.
»Praksa naša je taka, da se z velikih tekmovanj ne vračamo brez medalje. Je pa to nehvaležno napovedati. Lahko pridemo do osebnega rekorda, pa to ne bo dovolj za kolajno. Vedno si želimo ponoviti dobre nastope s treninga.«

In nadaljuje:

»Prvi cilj je vedno finale. Sprememba pravil je lani naredila svoje, še sedaj se prilagajamo. Kot smo že rekli, v finalu se začenja z nule. Zmaga lahko nekdo, ki se je za las uvrstil v finale, ki so postala naporna in specifična.«

Strelkam in strelcem ni lahko, na to opozarja tudi Polona.

»Na voljo imamo skoraj 50% manj denarja, pred prvenstvom v Nemčiji pa bomo imeli le eno mednarodno preizkušnjo. Zato so napovedi še toliko bolj nehvaležne. Je pa svetovno prvenstvo zelo pomembno za nas, saj se delijo olimpijske kvote!«

Treningi so eno, tekme pa nekaj drugega.
»Imamo preprosto premalo tekmovanj. Od lanskega evropskega prvenstva nismo imeli tekme. Petkrat na teden treniramo deset mesecev zapored. Vse skupaj postaja duhamorno. To je naš kroničen problem. Konkurenca ne počiva – Hrvati so bili v Veliki Britaniji, Britanci mesec dni v ameriškem Coloradu Springsu. Mi stojimo na mestu, to ni dobro za šport invalidov!«

:: Uradna Facebok stran slovenske strelske reprezentance

Kakšno pa je zdravstveno stanje ekipe?

»Zaenkrat dobro. Tiršek je operacijo prestavil na jesen. Pevčeva je sanirala poškodbo komolca.« 

Kje pa vas lahko najdejo mladi invalidi?
»Najboljše je, da najdejo lokalni strelski klub, kjer je urejen dostop za invalide. Potem nas bodo že ti trenerji obvestili in bomo hitro našli skupen jezik.«

 

Postopno se tudi  v Sloveniji delajo koraki k integraciji športa invalidov in športa strelcev neinvalidov.
»V Trzinu so naši strelci nastopili v konkurenci SH1. Pa tudi strelska zveza podpira proces integracije v okviru možnosti in pravil.«

Korak naprej so naredili Nemci.
»Že leta 2010 so naredili posebno študijo, opravil jo je nemški inštitut za biomehanikoiz Koelna , ki je dokazal, da strelci invalidi na vozičkih, niso v prednost pred stoječimi. V nemški bundesligi invalidi streljajo v konkurenci neinvalidov.«

Print Friendly, PDF & Email