V nemškem Duisburgu je minuli vikend potekal prvi forum za parašportnike. Udeležili so se ga tudi trije predstavniki iz Slovenije: plavalec Nino Batagelj, strokovna sodelavka ZŠIS-POK Jana Čander ter odbojkarica Jana Ferjan, ki je potovala v Nemčijo v okviru Mednarodne zveze odbojke sede. Sodelovalo je 35 nacionalnih paraolimpijskih komitejev, ki so si izmenjali mnenja številnih tematik: družbeni mediji, dvojna kariera športnikov, klasifikacija, antidoping in praktične delavnice na temo paraolimpijskega gibanja.

Zbrane so pozdravili in nagovorili predsednik Mednarodnega paraolimpijskega komiteja Sir Philip Craven, ministrica za družino, otroke, kulturo in šport mesta Duisburg Christina Kapman ter župan Adolf Sauerland.

Jana Čander, strokovna sodelavka Zveze za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komite, je pohvalila vsebinsko in organizacijsko izvedbo foruma

Nino Batagelj, plavanje:
„Zbor IPC športnikov Duisburgu je potrdil spoznanje, da si športniki želimo več informacij ter transparentne komunikacije v prvi vrsti s svojim nacionalnim komitejem, kot tudi z mednarodnim. Še vedno smo premalo informirani in si želimo več izobraževanj v povezavi z antidopingom ter večji glas pri klasifikaciji, saj nepravična klasifikacija določenim športnikom, še bolj kot nedovoljena poživila, pomaga do nepoštenega uspeha. Športniki smo najbolj vidni ambasadorji paraolimpijskega gibanja ter njegovih vrednot in le s skupnimi močmi z nacionalnimi komiteji, panožnimi zvezami ter z mednarodnim komitejem lahko dosežemo še bolj prijetno okolje za športne uspehe ter širjenje paraolipijskega duha.“

Jana Ferjan, odbojka sede:
„Na dogodku smo se zbrali predstavniki različnih športov, kot tudi predstavniki paraolimpijskih komitejev iz celega sveta. Glavni motiv srečanja je bila želja po večjem neposrednem sodelovanju športnikov z Mednarodnim paraolimpijskim komitejem, z namenom, da športniki s svojimi mnenji, komentarji in predlogi aktivno vplivamo na odločitve organizacije. Glavne teme so bile anti-doping, sistem klasifikacije športnikov invalidov, ki se od športa do športa razlikuje, ter paraolimpijske igre kot celota. Na forumu smo udeleženci načeli mnoga konkretna vprašanja v zvezi z zgornjimi temami, predvsem pa za prihodnost potrdili željo in pripravljenost za nadaljevanje in poglobitev takšnega sodelovanja. Za vključevanje čim širšega kroga športnikov bo potrebno veliko usklajevanja in sodelovanja tako na ravni posameznih športov, kot tudi na ravni nacionalnih paraolimpijskih komitejev. Pobuda je dobrodošla in pozitivna, Sir Phillip Craven, predsednik v odhajanju, pa nas je spodbudil, da vztrajamo pri zastavljenih ciljih in doseganju sprememb v organizaciji, kot je Mednarodni paraolimpijski komite.“

 

Print Friendly, PDF & Email