Spremembe so edina stalnica v našem življenju. Tudi v (para)športu je tako. Parašport se razvija z nesluteno hitrostjo, pa ne le dosežki, velik korak naprej delajo tudi tekmovanja in organizacija le teh. Slovenija je športna velesila, Slovenija pa je daleč naokoli, tudi ali predvsem zahvaljujoč Laškemu daleč naokoli znana po zgledni organizaciji športnih dogodkov. Letos mineva že 21 let, odkar smo svetovno namiznoteniško elito prvič zbrali v mestu ob Savinji. Še več, letos je na v vrsti že jubilejni 20. po vrsti I Feel Slovenia Open Thermana Laško. Letošnji maj pa bo drugačen, zagotovo pa še bolj močno v znamenju parašporta v Laškem, kjer gostimo kar dva turnirja – kot sad strukturnih sprememb, ki so se po 1.1. 2025 zgodile na področje paranamiznega tenisa.

„Turnir v Laškem je turnir z bogato tradicijo. Ponosni smo našo skupno športno zgodbo, ki jo vsako leto znova pišemo z našimi partnerji. Brez predanosti, podpore, strokovnosti, trdega dela, tudi nekaj športne sreče takega turnirja ne bi bilo. Smo turnir z najdaljšim stažem na svetu in smo največji tovrstni turnir na svetu. To je lepo priznanje, a hkrati obveza in zaveza, da to tudi ostanemo in tudi pri sami organizaciji naredimo še korak naprej. Bi pa to priložnost izkoristil in se zahvalil vsem, ki ste kakorkoli pomagali, da letos v Laškem gostimo 20. I Feel Slovenia Open Thermana Laško,“ uvodoma pove Damijan Lazar, predsednik organizacijskega odbora in predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja, ki je organizator turnirja.

Challenger, Future in Elite

ITTF (Mednarodna namiznoteniška zveza) organizira tri različne ravni turnirjev – Challenger, Elite in Future – kot del svoje strukture tekmovanj, ki omogoča igralcem različnih ravni, da napredujejo in pridobivajo točke na svetovni lestvici. Future turnirji so vstopna točka za mlajše in manj izkušene igralce, ki šele vstopajo na mednarodno prizorišče. Ti turnirji imajo manjšo težo pri pridobivanju točk za svetovno lestvico, vendar predstavljajo pomembno odskočno desko za talente, ki želijo zgraditi svojo kariero. Challenger turnirji predstavljajo srednjo raven in so namenjeni igralcem, ki že imajo nekaj izkušenj na mednarodni ravni. Tekmovanje na tej ravni je bolj zahtevno, konkurenca je močnejša, temu primerno višje število točk, ki jih lahko igralci osvojijo. Elite turnirji pa predstavljajo najvišjo raven ITTF-jevih tekmovanj. Udeležujejo se jih najboljši igralci na svetu, konkurenca je izredno močna, število točk za svetovno lestvico je najvišje. Skupaj te tri ravni tvorijo jasno strukturiran sistem, ki omogoča napredovanje igralcev glede na njihove sposobnosti in dosežke.

Iz 43 držav, konkretna slovenska zasedba

Tako bo Para Challenger 2025 v Laškem potekal med 6. in 10. majem; tekmovalo bo 221 igralk in igralcev, ob njih bo še 120 spremljevalcev iz 42 držav.

Za tem bo med 12.5. in 16.5. potekal še Para Elite 2025 Laško, kjer se bo merilo 250 igralk in igralcev, ob njih pride še 163 spremljevalcev, iz 43 držav. Že zdaj je jasno, da bodo na delu tudi naše igralke in igralci pod taktirko selektorja Ožbeja Poročnika in njegovega pomočnika Bojana Lukežiča. Ta bodo na turnir Challenger igrali Luka Trtnik, Karin Praček, Ljubiša Gajič, Primož Kancler, Tomaž Rabuzin, Andreja Dolinar, Barbara Meglič, Gašper Mlakar, Edi Ravnjak in Peter Jereb. Na elitnem turnirju se bodo merili Luka Trtnik, Karin Praček, Ljubiša Gajič, Andreja Dolinar in Primož Kancler.

Slovenija je tista, ki na področju organizacije športnih dogodkov postavlja trende. Svetovno javnost smo leta 2017 in 2018 navdušili z zgledno organizacijo evropskega in svetovnega prvenstva v paranamiznem tenisu. Bili smo prvi, ki smo v najtežjih možnih časih za (para)šport, ko je virus COVID-19 ustavil vse, v Laškem spomladi 2021 premierno organizirali prvi kvalifikacijski turnir za paralimpijske igre. „Veselimo se novega izziva,“ zaključi Damijan Lazar z vero in prepričanjem, da bo njegova ekipa in osebje v Laškem naredilo vse za optimalni performans vseh udeležencev in gostov. Tako kot je to navada v Laškem.