Od 21. do 28. julija bo Istanbul gostil 7. evropske paraigre mladih. Letos bo na igrah nastopilo kar 700 športnic in športnikov iz 31 držav, ki se bodo pomerili v atletiki, lokostrelstvu, dvoranskem balinanju, golbalu, judu, plavanju, namiznem tenisu, taekwondoju in košarki na vozičkih. Pri organizaciji bo sodelovalo več kot 300 prostovoljcev.

:: Uradna spletna stran tekmovanja

Gre za prvo izvedbo evropskih paraiger mladih v Turčiji, ob tej priložnosti pa bo turška pošta 21. julija izdala priložnostno znamko. Uradna maskota iger je maček GLi, simpatična in navdihujoča figura, ki simbolizira energijo, prijateljstvo in odločnost mladih parašportnikov.


Slovenska odprava

Veseli smo, da bo imela tudi Slovenija močno zastopstvo. Na igrah bodo tekmovali:


Verjamemo v vas

»Na poti v Istanbul naj vas spremljajo naše iskrene čestitke, ponos in neizmerno spoštovanje! Že s tem, da zastopate Slovenijo, ste pokazali izjemno srčnost, predanost in pogum. Vsak vaš korak, udarec žogice, zamah v vodi, met ali poteza na tekmovanju je dokaz, da ni meja za voljo, sanje in vztrajnost. Naj vas v Turčiji spremljata športni duh in radost tekmovanja, vsak izziv pa naj bo priložnost za rast. Verjamemo v vas – ponosno, odločno in z nasmehom naprej!«

Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja


Od leta 2011 – letos rekordno

Evropske paraigre mladih so eden najpomembnejših dogodkov za mlade parašportnike. Do leta 2022 so potekale vsaki dve leti, odslej pa vsake tri. Namenjene so mladim med 13 in 23 letom starosti, ki prihajajo iz držav članic Evropskega paralimpijskega komiteja (EPC).

Prve igre so potekale leta 2011 v Brnu (Češka), Slovenija pa je prvič nastopila leta 2015 v Varaždinu, kjer je osvojila kar 21 medalj. Skupno so slovenski parašportniki doslej osvojili 36 medalj. Po Hrvaški so igre gostile še Italija (Genova, 2017) ter Finska (Pajulahti, 2019 in 2022).

Pregled dosedanjih iger:

  • 2011 – Brno: 260 športnikov (Slovenija ni nastopila)

  • 2012 – Brno: 347 športnikov (Slovenija ni nastopila)

  • 2015 – Varaždin: 223 športnikov (21 medalj za Slovenijo)

  • 2017 – Genova: 320 športnikov (9 medalj)

  • 2019 – Pajulahti: 350 športnikov (4 medalje)

  • 2022 – Pajulahti: 460 športnikov (2 medalji)

:: Dosedanji uspehi Slovenije na evropskih paraigrah mladih

Pod okriljem Evropskega paralimpijskega komiteja

Evropske paraigre mladih so več kot zgolj športno tekmovanje. So priložnost za osebno rast, učenje in povezovanje. Mladi prek športa krepijo samozavest, premagujejo lastne omejitve in dokazujejo, da z vztrajnostjo, predanostjo in ustrezno podporo ni meja, ki jih ne bi mogli preseči. Mnogi med njimi prav na teh igrah dobijo prve pomembne izkušnje, ki jim kasneje pomagajo pri nastopih na najvišji ravni – tudi na paralimpijskih igrah. Organizacijo Evropskih paraiger mladih vodi Evropski paralimpijski komite v sodelovanju z nacionalnimi športnimi zvezami, lokalnimi organizacijskimi odbori in številnimi prostovoljci.

Pomen tekmovanj na mednarodni ravni

Poleg športnega imajo igre tudi pomemben družbeni vpliv. Ozaveščajo o pomenu vključevanja oseb z invalidnostjo v vse segmente družbe, rušijo predsodke ter spodbujajo enakopravnost, dostopnost in odprtost. Mladi športniki s svojimi nastopi navdušujejo, a hkrati postajajo tudi glasniki sprememb – s svojim zgledom spodbujajo strpnost, pogum in solidarnost. Evropske paraigre mladih niso le športni dogodek. So prostor navdiha, vključevanja in upanja. Vsak nastop, vsaka zmaga in vsak premagan izziv nosi močno sporočilo: moč posameznika je neomejena, kadar ima podporo okolja, ki verjame vanj. Igre ostajajo dragocena izkušnja za športnike, njihove družine, trenerje in širšo družbo – ter dokaz, da šport resnično povezuje.