Slovenska ženska reprezentanca v odbojki sede že 30 let velja za del evropske elite. Z visokimi pričakovanji se tudi tokrat odpravlja na evropsko prvenstvo, ki ga bo gostila Madžarska.

30 let od prve kolajne

Skupno imajo slovenske odbojkarice na evropskih prvenstvih zdaj že deset medalj, med njimi tudi dve zlati (1999, 2001), srebne so bile na zadnjem evropskem prvenstvu jeseni 2023 v Italiji, leto pa mineva tudi 30 let od prve slovenske kolajne na evropskih prvenstvih.

Dosežki slovenske reprezentance na evropskih prvenstvih:

  • 2023 – Evropsko prvenstvo, 2. mesto
  • 2015 – Evropsko prvenstvo, 3. mesto
  • 2013 – Evropsko prvenstvo, 3. mesto
  • 2009 – Evropsko prvenstvo, 3. mesto
  • 2007 – Evropsko prvenstvo, 3. mesto
  • 2005 – Evropsko prvenstvo, 3. mesto
  • 2003 – Evropsko prvenstvo, 2. mesto
  • 2001 – Evropsko prvenstvo, 1. mesto
  • 1999 – Evropsko prvenstvo, 1. mesto, prvi naslov evropskih prvakinj
  • 1995 – Evropsko prvenstvo, 3. mesto, prvo odličje na evropskih prvenstvih

V skupini A

Pred reprezentanco pa je nov izziv, evropsko prvenstvo, ki bo med 27.7. in 2.8. v Győru. Slovenija bo igrala predtekmovanje v skupini A, ob njej še Madžarska, Poljska in Ukrajina. V skupini B bodo Hrvaška, Francija, Nemčija, Italija in Nizozemska.

Tekme Slovenije v predtekmovanju:

28.7.
Slovenija – Poljska (14.30) VIDEOPRENOS TEKME

29.7.
Slovenija – Ukrajina (14.15) VIDEOPRENOS TEKME

30.7.
Madžarska – Slovenija (14.15) VIDEOPRENOS TEKME

Pohvala igralkam

„Za nami je zadnji trening, danes odpotujemo na Madžarsko. Priprave so potekale dobro, dekleta so kvalitetno trenirala, dobro smo razpoloženi in z optimizmom pričakujemo evropsko prvenstvo,“ je povedal selektor Marko Pokleka po zaključku treninga reprezentance. Pri delu mu pomaga pomočnica Danica Gošnak, v timu pa je tudi fizioterapevtka Anja Mihorko. Za Slovenijo bodo na Madžarskem nastopile Suzana Ocepek, Mira Jakin, Klara Vrabič, Jana Ferjan, Senta Jeler, Barbara Kocmur, Vesna Pogačar, Tija Vrhovnik (kapetanka), Valentyna Brik, Tanja Kodrič in Janja Bizjak.

„Vsi upamo, da bo na EP lahko pomagala tudi Valentyna Brik, saj jo pred začetkom tekmovanja čaka še ena klasifikacija. Zato imamo pripravljena dva načrta – z Valentyno in brez nje. Naš cilj je polfinale, realno pa je dosegljiva tudi medalja,“ je jasen trener Pokleka, ki se zaveda, da bo pot do kolajne nekoliko lažja, če bo v ekipi tudi Valentyna Brik.

Raznoliki v napadu

„Pripravili smo se tako, da bi bila naša igra v napadu raznolika. Osredotočili smo se na igro napada po paraleli. Na tem področju smo veliko delali. Naš adut mora biti tudi dober, agresiven in natančen servis,“ je še povedal selektor o adutih Slovenije, ki jo v predtekmovanju čakajo tekme proti Poljski, Madžarski in Ukrajini.

„Med sabo se zelo dobro poznamo. Z Ukrajino kakovostno v tej skupini odstopamo, vendar bomo to morali potrditi na terenu. Ni lahkih tekem. Če bomo podcenili Poljsko in Madžarsko, se lahko močno opečemo,“ opozarja svoje varovanke Marko Pokleka, ki v idealnih razmerah tekme začenja s postavo Brik, Ocepek, Vrhovnik, Ferjan, Kocmur, Vrabič. Tokrat ni Lene Gabršček, dosedanje kapetanke, kariero pa je končala Saša Kotnik Hren.