Z veseljem napovedujemo mednarodni teniški turnir gluhih »Slovenia Deaf Tennis Open 2025«, ki bo potekal med 8. in 11. majem 2025 na teniških igriščih Teniškega kluba Murska Sobota.

Turnir je eden najpomembnejših športnih dogodkov za gluhe tenisače v regiji, letos pa bo na njem nastopila svetovna elita gluhih športnikov. Turnir organizira Športna zveza gluhih Slovenije, ki deluje v okviru Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, v sodelovanju z Mestno občino Murska Sobota. Tekmovanje poteka pod patronatom Mednarodnega komiteja za šport gluhih (ICSD) in bo štelo za točkovanje na svetovni lestvici gluhih tenisačev.

Na letošnjem turnirju se bo pomerilo 37 najboljših gluhih tenisačev in tenisačic iz štirinajstih držav in treh celin, med njimi kar sedem tenisačev iz prve deseterice svetovne lestvice: V ženski konkurenci bo nastopilo 15 tenisačic, izmed katerih je šest iz prve deseterice svetovne lestvice.

Slovenijo bo zastopal Marino Kegl, domačin iz Murske Sobote, trenutno 3. na svetovni lestvici in 4. z olimpijade gluhih v Braziliji, ki bo ta turnir izkoristil kot pripravo na letno olimpijado gluhih, ki bo konec novembra 2025 v Tokiju na Japonskem.

Častni gost otvoritve turnirja bo župan Mestne občine Murska Sobota Damjan Anželj.

Anton Petrič, sekretar Športne zveze gluhih Slovenije:
„Pred leti, ko smo začeli spremljati razvoj in napredovanje igre Marina Kegla, to je bilo takrat ko je šel na svetovno prvenstvo gluhih v tenisu ekipno leta 2011 v Izmiru v Turčiji, smo videli, da bo treba njegovo igro nadgraditi in negovati v smislu, da se bolje uvrsti na lestvici svetovnega tenisa gluhih. In se nam je porodila ideja, da bi organizirali kakšen turnir. Takrat je njegov trener Darko predlagal, da bi imeli mednarodni turnir, kamor bi povabili tuje tenisače, da bi spodbudili boljši razvoj tenisa, ne samo za Marina, tudi za ostale tenisače iz drugih držav. Tako smo prišli do te organizacije, ki je že tretja zapored v Murski Soboti, skupno pa smo organizirali že sedem mednarodnih turnirjev za točkovanje na svetovni lestvici gluhih.“

Damjan Anželj, župan občine Murska Sobota:
“Mestna občina Murska Sobota že več let nosi tudi naziv “Invalidom prijazna občina”. In ponosni smo na to, da lahko gostimo tudi turnir gluhih in naglušnih. S tem želimo pokazati tudi, da so to vrhunski športniki, kljub tem svojih ovirah, ki jih v življenju imajo. Pred tremi leti, ko je nastopilo moje županovanje, sta se pri meni oglasila Marino Kegl in njegov oče in me povprašala, če bi lahko bil ta turnir v Murski Soboti, sem seveda z veseljem ta predlog sprejel. Zagotovili smo določena sredstva in smo tako soorganizator turnirja, ki poteka v čudovitem okolju mestnega gozda, Fazanarija, tudi s teniškim klubom Murska Sobota, ki v zadnjih letih izjemno raste, to se vidi tudi po kvaliteti turnirjev. To je spet ena priložnost za naše mesto, da se pokažemo v vsej svoji najlepši luči, kajti na te turnirje prihajajo igralci iz različnih svetovnih držav, to pa potem pušča učinke tako na gospodarstvu, kakor tudi v turizmu in še kje. In z veseljem lahko ugotovim, da si takih dogodkov želimo tudi v prihodnje, saj so to dogodki, ki nekako “štrlijo” iz povprečja, in prizadevali si bomo tudi, da bo ta turnir postal tradicionalen in da bo, kot je že letos, lahko povemo, z vrhom svetovne konkurence, tudi v prihodnje tako prepoznan in da se ga bodo igralci z veseljem udeleževali. Še posebej pa nam turnir pomeni v tem smislu, da na njem nastopa naš domačin Marino Kegl. Kot ga osebno poznam, vedno pusti srce na igrišču. Ponavadi ga lahko spremljamo na družbenih omrežjih iz različnih svetovnih držav, sedaj pa ga imajo tudi naši meščani, njegovi someščani priložnost videti doma, zato tudi vabim vse občane, da ga pridejo podpret, da pridejo športno navijat, seveda pa si želim da na turnirju nekako niso samo tisti športni vidiki, ampak da se potem tukaj tudi spnejo neka nova prijateljstva, mogoče celo za celo življenje. Da se seveda tudi mi kot občina predstavimo v tisti najlepši luči, in da nekako tudi igralci začutijo tisto naše pregovorno gostoljubnost.”

Darko Kegl, trener Marina Kegla:
“Turnir v Murski Soboti je ena velika čast, ena velika odgovornost in spoštovanje do drugačnih bi rekel, ker Marino je invalid. Eno takšno veliko tekmovanje pripeljati sem je velik uspeh, in tukaj gre zahvala gospodu Damjanu Anželju, županu mestne občine Murska Sobota in seveda mestni občini Murska Sobota, ki so takoj sprejeli predlog za izvedbo tega turnirja. To je zdaj že tretji turnir zapored, in do sedaj je bilo vse v najlepšem redu. Letos imamo celo privilegij imeti trenutno najmočnejši turnir na svetu v tem trenutku saj je prvih osem iz svetovne lestvice moških prisotnih, in pa 4 ženske iz svetovne lestvice, izmed deseterice.”

Prvič leta 2012

Mednarodni turnir gluhih v tenisu ima v Sloveniji dolgo tradicijo. Prvi poskus izvedbe sega v leto 2012 v Mariboru, a je bil odpovedan zaradi premajhnega števila prijav. Prvi uspešno izpeljan turnir smo nato organizirali leta 2014 v Portorožu, kjer so nastopili vrhunski tenisači kot Gabor Mathé, Egor Panjuškin, Andres Vazquez, Mikael Laurent in Marino Kegl. Turnir je postal stalnica v Portorožu, a se je z zaprtjem tamkajšnjega teniškega kompleksa preselil v Mursko Soboto, kjer nadaljujemo s tradicijo. Predlani smo po štiriletnem premoru zaradi epidemije COVID-19 turnir uspešno vrnili na mednarodni koledar, kar je še dodatna motivacija za letošnjo izvedbo na najvišji ravni.

Marino Kegl je eden najuspešnejših gluhih teniških igralcev na svetu, znan po svoji vztrajnosti, predanosti in izjemnih športnih dosežkih. Rojen je bil popolnoma gluh in se je s tenisom začel ukvarjati pri osmih letih. Kljub začetnim težavam zaradi svoje okvare sluha je s pomočjo očeta Darka, ki je postal njegov trener, dosegel vrhunske rezultate.

Marino Kegl:

• Državni prvak med gluhimi: Prvič postal pri 12 letih.

• Mladinski evropski prvak: Leta 2012 osvojil 1. mesto v posamični konkurenci in mešanih dvojicah na mladinskem evropskem prvenstvu v Koblenzu, Nemčija.

• Deaflympics 2013 (Sofija, Bolgarija): Uvrstitev v četrtfinale.

• Deaflympics 2017 (Samsun, Turčija): Osvojil 4. mesto.

• Evropsko prvenstvo 2021 (Kreta, Grčija): Osvojil bronasto medaljo v posamični konkurenci.

• Svetovno prvenstvo 2023 (Kreta, Grčija): Osvojil bronasto medaljo v posamični konkurenci. • Deaflympics 2022 (Caxias do Sul, Brazilija): Osvojil 4. mesto.

• Australian Open 2023 (za gluhe): Osvojil 2. mesto.

• Turnir Brnensky Pohar (Brno, Češka): Osvojil štirikrat zapored med letoma 2011 in 2014.

• Deaf Youth Cup 2014 (Hamburg, Nemčija): Osvojil dve srebrni medalji – posamično in v dvojicah.

• Parašportnik leta 2022

• Gluhi športnik leta 2017, 2019, 2021, 2022, 2023 v Sloveniji

• Plaketa Mestne občine Murska Sobota: Prejel priznanje za izjemne športne dosežke. Marino Kegl je trenutno uvrščen med najboljše gluhe teniške igralce na svetu in je pomemben predstavnik Slovenije na mednarodnih tekmovanjih. Njegova predanost športu in vztrajnost sta navdih mnogim mladim športnikom.

Šport gluhih ima bogato zgodovino.

Mednarodno organizirani so že od leta 1924, ko je bil v Parizu ustanovljen Mednarodni komite za šport gluhih (ICSD), ki danes organizira letne in zimske Deaflympics. Na evropski ravni dejavnost vodi Evropska športna organizacija gluhih (EDSO). V Sloveniji sega zgodovina športa gluhih v leto 1931, ko so se gluhi prvič organizirano vključili v telovadno društvo Sokol v Ljubljani. Prvi večji mednarodni uspeh pa je dosegel Anton Kogovšek, ki je na zimskih Deaflympics v Oslu leta 1953 osvojil srebrno in bronasto medaljo. Športna zveza gluhih Slovenije (ŠZGS) je bila ustanovljena leta 1992 in ima ključno vlogo pri razvoju športa gluhih v Sloveniji. Skrbi za priprave reprezentantov, selekcije športnikov in sodeluje z Zvezo za šport invalidov Slovenije – Slovenskim paralimpijskim komitejem ter šolskimi centri za gluhe in naglušne otroke. Ker gluhi športniki ne morejo enakovredno tekmovati z drugimi invalidi zaradi specifike svoje okvare, tekmujejo znotraj svoje kategorije, s čimer se jim omogoča enakopravno športno udejstvovanje in razvoj.

Za dodatne informacije o turnirju ali o dejavnosti Športne zveze gluhih Slovenije se lahko obrnete na: Anton Petrič, sekretar ŠZGS tone.petric@zveza-gns.si