Na mladih svet stoji.

Tudi zato od leta 2011 v Evropi potekajo Evropske paraigre mladih, namenjene mladim športnikom invalidom. Letos bodo že sedme po vrsti, med 21. in 28. julijem, gostil jih bo turški Istanbul.

Od leta 2011 dalje

Evropske paraigre mladih so eden najpomembnejših dogodkov za mlade parašportnike. Do leta 2022 so potekale na dve leti, odslej pa na tri. Igre združujejo izjemno nadarjene športnice in športnike, stare med 13 in 23 let, iz držav članic Evropskega paralimpijskega komiteja. Udeležencem ponujajo edinstveno priložnost za nastop na mednarodni ravni, pridobivanje izkušenj in osebno rast.

Prvič tudi Slovenci – 2015

Prve igre so potekale leta 2011 v Brnu, ki je gostil tudi drugo izvedbo leto pozneje. Leta 2015 so igre potekale na Hrvaškem – v Varaždinu – kjer so prvič sodelovali tudi slovenski parašportniki, ki so osvojili kar 21 kolajn. Do danes so skupno zbrali 36 medalj. Po Hrvaški so igre gostile še Italija (Genova, 2017) ter Finska (Pajulahti, 2019 in 2022).

Pregled dosedanjih iger:

  • 2011 Brno – 260 športnikov (Slovenija ni nastopila)
  • 2012 Brno – 347 športnikov (Slovenija ni nastopila)
  • 2015 Varaždin – 223 športnikov (21 medalj za Slovenijo)
  • 2017 Genova – 320 športnikov (9 medalj)
  • 2019 Pajulahti – 350 športnikov (4 medalje)
  • 2022 Pajulahti – 460 športnikov (2 medalji)

Evropske paraigre mladih so več kot zgolj športno tekmovanje. So priložnost za osebno rast, učenje in povezovanje. Mladi prek športa krepijo samozavest, premagujejo lastne omejitve in dokazujejo, da z vztrajnostjo, predanostjo in ustrezno podporo ni meja, ki jih ne bi mogli preseči. Mnogi med njimi prav na teh igrah dobijo prve pomembne izkušnje, ki jim kasneje pomagajo pri nastopih na najvišji ravni – tudi na paralimpijskih igrah.

Organizacijo Evropskih paraiger mladih vodi Evropski paralimpijski komite v sodelovanju z nacionalnimi športnimi zvezami, lokalnimi organizacijskimi odbori in številnimi prostovoljci. Tekmovalni program obsega različne discipline, kot so plavanje, atletika, namizni tenis, košarka na vozičkih, odbojka sede, boccia in druge. Prilagojena pravila zagotavljajo enake možnosti za vse udeležence ter omogočajo varno in pošteno tekmovanje.

Poleg športnega imajo igre tudi pomemben družbeni vpliv. Ozaveščajo o pomenu vključevanja oseb z invalidnostjo v vse segmente družbe, rušijo predsodke ter spodbujajo enakopravnost, dostopnost in odprtost. Mladi športniki s svojimi nastopi navdušujejo, a hkrati postajajo tudi glasniki sprememb – s svojim zgledom spodbujajo strpnost, pogum in solidarnost.

Evropske paraigre mladih niso le športni dogodek. So prostor navdiha, vključevanja in upanja. Vsak nastop, vsaka zmaga in vsak premagan izziv nosi močno sporočilo: moč posameznika je neomejena, kadar ima podporo okolja, ki verjame vanj. Igre ostajajo dragocena izkušnja za športnike, njihove družine, trenerje in širšo družbo – ter dokaz, da šport resnično povezuje.