Slovenska reprezentanca odbojke sede se je uvrstila na paralimpijske igre! V odločilni tekmi, finalu kvalifikacijskega turnirja na Kitajskem, je po petih nizih s 3:2 premagala Iran. Slovenske odbojkarice bodo četrtič igrale na paralimpijskih igrah, prvič po letu 2012.

Redni in finalni del

Turnir na Kitajskem je bil sestavljen iz dveh delov: Slovenija in Iran sta bila najboljša v rednem delu, za vozovnico za Pariz pa sta se pomerila danes zjutraj v velikem finalu, ki je ponudil kvalitetno odbojko.

Prava drama v finalu

Po dveh nizih je bil rezultat poravnan. Tretji niz je s 25:22 pripadel Sloveniji, ki je naredila ključno razliko po izenačenem rezultatu 20:20. V četrtem nizu so prevladovale Iranke, ki so hitro povedle 0:5 in 3:12, potem tudi 11:23. Slovenija se je na to zbrala in prišla na 23:24, a na koncu klonila. Tudi zadnji odločilni niz se ni začel po naših željah: Iran je vodil cel čas – tudi 1:6 in 4:8. Pri 11:11 so ga naše odbojkarice ujele, potem povedle 13:12, zato je Iran segel po minuti odmora. Ekipi sta bili še izenačeni na 13:13, potem je Slovenija povedla 14:13, potem pa po servisu kapetanke Lene Gabršček s 15:13 dobila ta niz in tudi vozovnico za v Pariz.

„Tudi na zadnji tekmi smo dokazali, da smo bili najboljša ekipa na tem turnirju! Lahko rečem le to: Slovenija prihaja na paralimpijske igre! Še enkrat čestitke dekletom, ker so verjela v to, kar delamo, in naše zamisli udejanila na igrišču. Srečen sem, srečna je vsa ekipa. Upamo, da bomo dostojno zastopali Slovenijo v Parizu,“ je po zmagi povedal selektor Simon Božič.

„Nisem še dojela, kaj nam je uspelo! Imele smo take vzpone in padce, kar je za tako tekmo tudi normalno. Vsa čast vsaki igralki, ne le nam na igrišču, ampak tudi vsem na klopi, saj jim je bilo še stokrat težje. Ne vem, kako nam je uspelo!“ veselja ni skrivala kapetanka Lena Gabršček.

Slovenija je na Kitajskem nastopila v postavi: Jana Ferjan, Saša Kotnik, Mira Jakin, Suzana Ocepek, Klara Vrabič, Vesna Pogačar, Tija Vrhovnik, Barbara Kocmur, Valentyna Brik in kapetanka Lena Gabršček.