„V svetu, ki je pogosto razdeljen, so svetovne zimske igre Torin 2025 na enem mestu združile na tisoče ljudi iz 100 držav. Praznovanje, ples, smehljanje in sprejemanje enotnosti. To je moč specialne olimpijade!“ so ob otvoritvi 12. zimskih svetovnih igrah specialne olimpijade zapisali na uradni spletni strani dogodka, ki bo do 15. marca potekal v Torinu, tekmovalo bo 16 slovenskih športnic in športnic, ki s svojimi nastopi začnejo jutri, v ponedeljek.
V Inalpi Areni v Torinu, Italija je bil prižgan “Plamen Upanja”, s čimer so se uradno začele Zimske svetovne igre specialne olimpijade, največji svetovni športni in humanitarni dogodek leta. V močnem prikazovanju enotnosti in odločnosti je več kot 1500 športnikov in enotnih partnerjev iz 100 držav položilo prisego, kjer so povedali tudi to: “Pustite me, da zmagam, vendar če ne morem zmagati, naj bom pogumen v poskusu.”
Otvoritvena slovesnost, polna zvezd, ki jo je produciral nagrajeni Balich Wonder Studio pod vodstvom Marka Balicha, je bila v živo prenašana na ABC/ESPN+/Disney+ preko lokalnega italijanskega televizijskega prenosa Rai 2. Vključevala je glasbene nastope italijanskega pevca, raperja in producenta Mr. Raina ter nominiranega za Grammy pevca in skladatelja Aloe Blacca.
Predsednica Svetovnih iger Specialne olimpijade 2025, Patrizia Sandretto Re Rebaudengo, je vse pozdravila in dejala: “Vem, da je vsak od vas nosil iskrico plamena v sebi, se pripravljal in treniral, dan za dnem. ‘Plamen Upanja’ je upanje v majhnih stvareh: nasmeh, sneženje, srečen dan. To je tudi upanje v večjih stvareh: sprejemajoča skupnost, pravična družba, miren svet. Vi ste ‘Plamen Upanja’. Nosite ga naprej. Mi bomo z vami.”
Predsednik Specialne olimpijade, dr. Timothy Shriver, je delil sporočilo o tem, kaj nas lahko naučijo športniki specialne olimpijade. “Vsi smo tukaj – naj bomo zdravniki, učitelji, policisti, trenerji, družine, prostovoljci, politiki, voditelji verskih skupnosti ali partnerji. Vsi si želimo biti pogumni kot vi – naši športniki. Kako izgleda obravnavanje vsakega z dostojanstvom – to je pogum. To je vaš dar, vaš trenutek, da boste pogumni.”
To so sicer prve zimske svetovne igre po letu 2017, saj so zimske igre leta 2022, gostiti bi jih moral ruski Kazan, odpadle.
* Slovenska ekipa v Torinu:
– alpsko smučanje:
Aleš Masten (VDC Tončke Hočevar Ljubljana)
Žiga Zor (VDC Zasavje Zagorje ob Savi)
Mitja Čamer (VDC Zasavje Zagorje ob Savi)
Peter Lenart (VDC Zasavje Zagorje ob Savi)
Nika Dolinšek (Center Gustava Šiliha Maribor)
Katja Pegan (VDC Ajdovščina – Vipava)
trenerja:
Domen Pociecha (VDC Zasavje)
Kristina Mohorčič (CIRIUS Vipava)
– tek na smučeh:
Jernej Bitenc (VDC Tončke Hočevar Ljubljana)
Nejc Komurka (OŠ Helene Puhar Kranj)
Drago Jančič (CUDV Črna)
Uroš Kotnik (CUDV Črna)
Ajda Markun (Sožitje Škofja Loka)
Nea Štebe (OŠ 27. julij Kamnik)
trenerki:
Tina Klemenc (CUDV Črna)
Brigita Markun (Sožitje Škofja Loka)
– krpljanje:
Gregor Juh (Sožitje Mežiške doline Ravne na Koroškem)
Miha Marolt (VDC Vrhnika – Idrija)
Maja Miloševič (VDC Tončke Hočevar Ljubljana)
Jasmina Bračun (VDC Šentjur, enota Šmarje)
trenerja:
Gregor Rozman (VDC Tončke Hočevar)
Tinkara Kovač (VDC Zasavje)
Vodja delegacije: Suzana Bohorč
Pomočnica vodje delegacije: Urška Kustura
Zdravnica: Irena Deželak
Od leta 1963
Zgodovina iger specialne olimpijade sega v leto 1963, ko so v ZDA organizirali prvi športni tabor za osebe z motnjami v duševnem razvoju. Pet let pozneje so izvedli tudi prave športne igre.
Danes je v svetovno gibanje specialne olimpijade vključenih že prek 200 programov iz 150 držav sveta, ki so združene v sedem regij. Specialna olimpiada Slovenije spada pod evroazijsko okolje. Program specialne olimpijade ni namenjen le športu, ampak združuje športne, socialne in kulturne aktivnosti.
Specialna olimpijada je način življenja oseb z motnjami v duševnem razvoju, prek njih pa tudi njihovih družin in programov. Rezultat te ideje je ohranjanje psihofizičnih sposobnosti in vsesplošna socializacija oseb z motnjami v duševnem razvoju. Slogan specialno-olimpijskega gibanja pa se glasi: Pustite mi zmagati, če pa ne morem zmagati, naj bom pogumen v svojem poskusu, so osnove delovanja opisali pri Specialni olimpiadi Slovenije.