Šport invalidov je priložnosti za otroke in odrasle s posebnimi potrebami, da izboljšajo kakovost življenja, poskrbijo za svoje zdravje in se aktivno vključijo v družbo. Skozi šport in rekreacijo razvijajo svoje zmožnosti, krepijo samopodobo ter izboljšajo svoje psihofizične sposobnosti. Pozitivne lastnosti športa dokazujejo tudi številne raziskave, ki kažejo, da se ljudje s posebnimi potrebami, ki se vključujejo v različne športne aktivnosti, lažje najdejo zaposlitev in pridobijo življenjskega partnerja.
- Spoznaj nove prijatelje
- Zabavno preživljaj svoj prosti čas
- Nauči se novih spretnosti
- Izoblikuj svoje telo
- Sprosti se in se odmakni od vsakdanjih skrbi in obveznosti
- Uživaj v naravi
- Postani prepoznaven športnik
Program Postani športnik
Z namenom vzpostavitve dolgoročnega sistema in pogojev za vključevanje mladih invalidov v športne aktivnost, skupaj z Lidlom Slovenija razvijamo program Postani športnik. Program bo vključeval širok nabor aktivnosti, pobud, dogodkov in delavnic, ki bodo namenjene mladim invalidom in njihovim staršem, učiteljem in profesorjem športne vzgoje, lokalnim športnim klubom, panožnim zvezam, društvom invalidov in podobno.
S programom želimo tudi spremeniti pogled na šport iz vidika mladi invalidov, ozaveščati javnost in posledično razbijati predsodke o vključevanju mladih invalidov v športne programe in pomagati ter spodbujati različna društva ter organizacije pri prilagoditvi programov za mlade invalide. Pomemben del programa bo tudi povečanje nabora usposobljenih pedagogov, ki so vešči dela z otroki invalidi in vzpostaviti kakovostno bazo ponudnikov športnih aktivnosti za mlade invalide.
Zakaj program Postani športnik? Ker šport med ljudmi s posebnimi potrebami spreminja življenje, omogoča vrhunske rezultate in boljšo kakovost življenja. Naj naši vrhunski športniki povedo sami.
Darko Đurić: »Šport je bil zame sprva sprostitev, saj sem z njegovo pomočjo dal iz sebe odvečno energijo. Na koncu sem videl, da lahko dosegam vrhunske izide, zato mi je šport postal način premagovanja samega sebe in dokazovanja, kaj vse zmorem.«
Lena Gabršček: »Šport imam rada, z njim se ukvarjam od malih nog. Tudi v osnovni šoli je bila športna vzgoja moj najljubši predmet. Takrat sem se navdušila za odbojko, ki jo igram še danes. Šport mi predstavlja sprostitev in kakovostno preživljanje prostega časa.«
Jakob Škantelj: »V šport sem že celo življenje, sprva sem bil navijač, potem pa sem se aktivno vključil. Prinaša mi boljše psihofizično stanje, druženje, spoznavanje novih ljudi. Hkrati pa nudi možnost, da postanemo s pomočjo športa zmagovalci v življenju.«
Športi
Vsak posameznik, ne glede na svoje zmožnosti, se lahko vključi v športne aktivnosti, prilagojene njegovim sposobnostim.