S turnirjem v Zagrebu se je začela 16. sezona Lige NLB Wheel. Po štirih prvih štirih tekmah sezone do dveh zmag ParaSport Slovenia. Naslednji turnir bo 10.12. v Beogradu.

Turnir Lige NLB Wheel, 1. krog, 5.11.

KKK Singidunum CZ – KIK Zmaj 42:52 (2-20, 12-10, 12-16, 16-6)
KKK Singidunum CZ: Maksimović 4 (2 sk), Vezmar (4 sk), Čirković 11 (9 sk, 2 as), Vukašinović 6 (3 sk), Mitrović, Jeremić 19 (7 sk, 6 as), Makulović 2.
KIK Zmaj: Mulić 13 (9 sk, 7 as), Joskimović, Kunić, Halilović 2, Mujanović, Imširović 6 (8 sk, 4 as), Rosuljaš 19 (4 sk), Mahovac 8 (9 sk), Halilović E., Majstorović 4 (4 sk, 2 as).

KKI Zagreb – KKK Singidunum CZ 55:53 (16-21, 11-16, 14-3, 14-13)
KKI Zagreb: Franjul 25 (9 sk, 2 as), Bastalić 2, Vujica, Bračanov 2 (2 sk), Sokolović 6 (3 sk), Megenheim 14 (6 sk, 8 as), Pešić (2 sk, 6 as), Čabraja, Žagar 6 (2 sk, 5 as), Hromin.
KKK Singidunum CZ: Maksimović 4 (8 sk, 3 as), Vezmar 3 (2 sk), Čirković 13 (15 sk, 5 as), Vukašinović 6 (5 sk), Mitrović 6, Jeremić 21 (4 sk, 3 as), Makulović 2.

Parasport Slovenija – KIK Zmaj 71:55 (22-15, 22-13, 15-16, 12-11)
Parasport Slovenia: Kuduzović 15 (7 sk, 2 as), Lokar (2 sk, 3 as), Ceglar, Musić 12 (6 sk, 5 as), Bojanec, Gračnar, Favretto 14 (18 sk, 1 as), Škorjanc 20 (2 sk, 6 as), Slapničar 10 (3 sk, 5 as).
KIK Zmaj: Mulić 15 (8 sk, 4 as), Joskimović, Kunić, Halilović 1, Mujanović, Imširović 5 (6 sk, 9 as), Rosuljaš 11 (8 sk, 2 as), Mahovac 17 (4 sk), Halilović E. 2, Majstorović 4 (2 sk, 3 as).

KKI Zagreb – Parasport Slovenia 49:59 (10-11, 13-16, 14-17, 12-15)
KKI Zagreb: Franjul 12 (8 sk, 4 as), Bastalić, Bračanov 2 (3 sk), Sokolović 5 (7 sk, 2 as), Megenheim 13 (4 sk, 5 as), Pešić (3 as), Baliga, Žagar 13 (2 sk, 2 as), Hromin 4 (2 sk).
Parasport Slovenia: Kuduzović 15 (5 sk, 2 as), Lokar, Ceglar 1, Musić 10 (4 sk, 7 as), Bojanec, Gračnar, Favretto 4 (12 sk), Škorjanc 15 (6 sk), Slapničar 14 (12 sk, 10 as).

Šest ekip, pet držav

V letošnji, 16. sezoni 2023-2024, v NLB Wheel ligi tekmuje šest ekip iz petih držav. V organizaciji Zveze paraplegikov Slovenije se bodo za prvaka lige pomerile: KK OSI Paramont (Črna Gora), KKK Singidunum Crvena zvezda (Srbija), KKI Vrbas in KIK Zmaj Gradačac (obe Bosna in Hercegovina), KKI Zagreb (Hrvaška) in Parasport Slovenia (Slovenija). Naslov prvaka NLB Wheel lige brani KIK Zmaj v prvem krogu pa sta bili prosti KK OSI Paramont in KKI Vrbas.

V 16. sezoni lige nastopa tudi nekaj kvalitetnih igralcev iz drugih evropskih držav, tekmovanje pa bo eno močnejših v zadnjih letih.

Sodelovanje z Ligo ABA

Tudi tokrat se obeta tesno sodelovanje z Ligo ABA, ki podpira košarkarje na vozičkih, turnirjev pa se bodo udeleževali košarkarji iz posameznih klubov Lige ABA.Po prvi tekmi je sledila uradna otvoritev, v kateri sta zbrane pozdravila Dragan Katunar, člana IO Hrvaškega paraolimpijskega odbora in Gregor Gračner, vodja tekmovanja v  NLB Wheel ligi in predstavnik Zveze paraplegikov Slovenije. Košarkarja Josip Batanić (Cedevita) in Tihomir Buljan (Cibona) sta opravila žreb, ki je določil, da športna vozička, ki ju podarja NLB d.d., prejmeta Radmilo Baranin (KK OSI Paramont) in Kristijan Čabraja (KKI Zagreb). Košarkar Cibone Tihomir Buljan pa je s simboličnim sodniškim metom oprl drugo tekmo turnirja 16. sezone.

Potek turnirja v Zagrebu

Šestnajsto sezono lige sta začeli KKK Singidunum in KIK Zmaj. Beograjčani proti prvakom pretekle sezone niso imeli velikih možnosti in že polčas zgubili s 14:30. Končni rezultat otvoritvene tekme je bil 42:52. V drugi tekmi sta se pomerili KKI Zagreb in KKK Singidunum. Z nemškim igralcem Sebastianom Magenheimanom okrepljeni gostitelji, so v prvem polčasu (27:37) morali priznati premoč beograjskim igralcem. Toda v košarki je vse mogoče. Hrvaški igralci so v drugem polčasu naredili preobrat in ob koncu tretje četrtine izenačili in povedli. Tekmo dobili z rezultatom 55:53. V tretji tekmi sta se pod koši srečali Parasport Slovenia in KIK Zmaj. Prvaki lanske sezone iz Gradačca so prikazali slabšo igro, okrepljena slovenska ekipa z italijanskim košarkarjem Nicolom Favrettom pa zelo dobro. Temu primeren je bil tudi rezultat prvega polčasa (44:28). V drugem polčasu je slovenska ekipa vodila že za več kot 20 točk, zatem nekoliko popustila, vendar prvo tekmo v novi sezoni dobila z rezultatom 71:55

Prvo kolo v Zagrebu sta zaključili KKI Zagreb in Parasport Slovenia. Ekipi sta se v prvem polčasu izmenjavali v vodstvu, vendar je bila v zadnjih minutah Parasport le nekoliko boljša (23:27). V drugem polčasu je večino časa vodila Parasport in zasluženo slavila z rezultatom 49:59. In tako je Parasport Slovenia prvo kolo odigrala brez poraza

„Sezono smo pričeli tako kot smo si želeli. Na prvi tekmi proti lanskemu zmagovalcu lige smo razliko naredili že do polčasa in tekmo mirno pripeljali do konca. Drugo tekmo nismo odigrali najbolje, vendar smo kljub temu vodili praktično celo srečanje proti domačinom in se na koncu zasluženo veselili zmage. Zelo me veseli predvsem kolektivna igra v napadu, na prvi tekmi smo imeli kar pet dvomestnih igralcev pri strelskem izkupičku, na drugi pa štiri. Nerad govorim o posameznikih, vendar moram tokrat izpostaviti trojni dvojček Milana Slapničarja na prvi tekmi in delež centra Nicole Favretta, ki je postavil piko na i odlični igri naših krilnih košarkarjev,“ je po turnirju povedal trener slovenske vrste Žiga Kobaševič.